054-7248448

כיצד להיזהר מחברה קבלנית שעומדת לפני פשיטת רגל?

שוק הנדל"ן בישראל סופג בשנים האחרונות מהלומות רבות. הקיפאון בשוק הדיור לצד העלויות המאמירות בתעשיית הבנייה מביאים עמם לא מעט אתגרים עמם נאלצות להתמודד חברות קבלניות. במציאות כזו, אנו עדים לקריסתן של חברות קבלניות שבעבר היו מהמובילות במשק הישראלי. עם זאת, לא מדובר אך ורק בטרגדיה אישית. כל חברה שנאלצת להפסיק את פעילותה, מציבה משפחות רבות בישראל אל מול שוקת שבורה. מועד הכניסה לבית לו ייחלו והמתינו לו תקופה ארוכה לכל אורך תהליך הבנייה, לוט בערפל והמשך הפעילות אינו ברור. כדי להימנע ממצבים עגומים כגון אלו, אספנו כמה צעדים שיסייעו לנו להתנהל בתבונה מול חברות קבלניות על סף פשיטת רגל.


צעדי מניעה לפני היקשרות בהסכמים

הדרך הטובה ביותר להימנע ממצבים מסוכנים, היא לא להיכנס אליהם מלכתחילה. לכן, חשוב שנערוך בדיקה מקיפה על החברה עמה אנו עומדים לשתף פעולה. אלו כמה מהצעדים שחשוב שנעשה לפני כל חתימה על הסכם.
  • יש ללמוד לעומק על מצבה הכלכלי והמשפטי של החברה הקבלנית. המידע זמין לרשות הציבור ויכול לאפשר לך ללמוד אם קיים תיק חייבים בעניין החברה, אם חלו תביעות משפטיות וכיצד התנהלו עד כה בפרויקטים נרחבים שביצעו בעבר.
  • כמו כן, חשוב לוודא מי יבצע את העבודה בפועל. חברות קבלניות רבות עובדות עם קבלני משנה כדי לחסוך בעלויות. למרבה הצער, זהו חיסכון שאנו אלו שמשלמים עליו לעתים קרובות באיכות בנייה ירודה.
  • והחשוב מכל, בכל הסכם התקשרות, יש לוודא כי קיים סעיף מפורש בו מתחייבת החברה הקבלנית לספק לך קבלן חלופי שישלים את העבודה עד תומה בכל מקרה של משבר כלכלי או אירועי חדלות פירעון.


מיצוי זכויותיך – גם לאחר פשיטת הרגל של החברה

במקרים אחרים, אמנם, אנו עשויים לגלות על מצבה של החברה רק לאחר שכבר נקשרנו עמה בחוזה והעבודות כבר התחילו. גם כאן, עומדות לרשותך זכויות וכדי לוודא כי אנו מקבלים אותן, חשוב להיעזר בייצוג משפטי. על עורך הדין המייצג שלנו להתמחות בתחום חדלות הפירעון ולהכיר היטב את הנפשות הפועלות באזור בו מתבצעות העבודות. לכן, אם מדובר בחברה קבלנית או ביזם הממוקמים בחיפה, מומלץ להיעזר בשירותי עורך דין לענייני פשיטת רגל בחיפה. ישנם שני גורמים עיקריים מולם ניתן לנהל את ההליך המשפטי.


תביעת היזם בסיוע עורך דין

אם נקשרת עם יזם הפרויקט, ניתן יהיה לתבוע אותו על רשלנות או אי קיום חוזה שלא בתום לב. ככל שנוכל לבסס כי היזם היה מודע לקשיים להם הייתה נתונה החברה בעת ההסכם, תחול עליו חבות מלאה במציאת תחליף והשלמת עבודת הבנייה.


תביעת החברה הקבלנית

זוהי ככל הנראה האפשרות המורכבת והסבוכה יותר. החברה הקבלנית הנתונה בהליכי חדלות פירעון תתקשה להשיב את חובה ולשלם לך פיצויים. גם הממונה על חדלות פירעון ושיקום כלכלי יעדיף להעביר את הכספים העומדים לרשות החברה לנושים הגדולים יותר כמו ספקים ועובדים. לפני כל הליך, חשוב שניעזר בשירותי עורך דין פשיטת רגל בחיפה שיסייע לנו לתכנן את צעדינו באופן היעיל והנבון ביותר.
 

אורית כהן אדריכלות הדמיות אדריכליות ורישוי עסקים