054-7248448

מהם הפתרונות לזיהום אוויר?

זיהום אוויר הינה אחת מן הבעיות הסביבתיות המשמעותיות ביותר כיום. הפעילות התעשייתית, ייצור החשמל והמוני כלי הרכב המציפים את הכבישים, פולטים לאוויר על בסיס יומיומי כמות אדירה של חומרים מזהמים הכוללים גם רעלים מסוכנים. מחקרים רבים מעלים באופן ברור כי קיים קשר ישיר בין זיהום סביבתי לבעיות בריאות קשות כגון אסטמה, מחלות לב, סרטן, ומגוון דלקות בדרכי הנשימה. בנוסף לכך, יותר ויותר מחקרים מצביעים על כך שזיהום אוויר בבית עלול להיות חמור יותר ובעל השפעה גדולה יותר מאשר זיהום אוויר שמחוץ לבית מאחר שזמן השהייה שלנו בבית הוא ממושך הרבה יותר מאשר השהייה במקום פתוח. מעריכים, כי רוב האנשים במדינות המפותחות נמצאים כ – 80 אחוז מהיום במבנים סגורים ועל כן הסכנה הטמונה בזיהום אוויר בחלל סגור גדולה ומשמעותית הרבה יותר. בהתבסס על העובדה שחיים מודרניים מפותחים לא ניתנים לקיום ללא יצירת זיהום אוויר, חלה עלינו החובה למצוא פתרונות ישימים ונגישים להורדת הזיהום על מנת לאפשר חיים תקינים ובריאים.
 
מהם המצבים והפתרונות לזיהום אוויר בבית או במבנה סגור?
 
זיהום אוויר כתוצאה מעובש – כתוצאה מהצטברות של מים נוצר עובש. הנבגים של העובש מתרבים ומתפזרים באוויר ועלולים לגרום לבעיות בריאות שונות ולגרום לגירוי נשימתי ולגירוי בעור. הפתרון הינו ייבוש מידי של כל האזורים הרטובים ושמירה על משטחים יבשים באופן קבוע ושוטף.
 
זיהום אוויר כתוצאה מפחמן דו חמצני – כתוצאה משימוש בתנורי גז, קמין, דוודים המחוממים על ידי גז ועישון, עלול להיווצר עודף פחמן דו חמצני הגורם לעייפות, כאבי ראש, בחילה ועד מוות באם הרמות גבוהות מידי. הפתרון – בדיקה של תקינות מוצרי החימום, התקנת וונטה ייעודית להוצאת האוויר אל מחוץ לבית ובדיקה קבועה של רמת הפחמן הדו חמצני בבית באמצעות אמצעי מדידה ייעודיים.
 
זיהום אוויר כתוצאה מחומרים אורגניים נדיפים – אלו הם חומרים כימיקליים הנפלטים מצבע, דבק, חומרי הדברה, חומרי ניקיון, חומרי בנייה ועוד. הם עלולים לגרום למגוון רב של תופעות כגון גירוי בעיניים ובעור, בחילות, נזקים בכבד ובמערכת העצבים ועד להתפתחות של סרטן. הפתרון – וויסות מבוקר של החשיפה לחומרים אלו ושימוש נכון בהם על פי הוראות היצרן, שימוש במסכה והקפדה על אוורור נכון.
 
זיהום אוויר כתוצאה מפעילות מטבולית בקרב בני אדם ויונקים – רמות גבוהות של פחמן דו חמצני באוויר עלולות לגרום לכאבי ראש, סחרחורות ולהוריד את רמת הפעילות של השוהים במבנה. הפתרון – התקנת מערכת מיזוג מתקדמת הכוללת חיישנים למדידת רמת הפחמן הדו חמצני במבנה והפעלת המזגן בהתאמה למדידות.
 
זיהום אוויר כתוצאה מפורמלדהיד – זהו גז חסר צבע בעל ריח חזק המשמש ליצירת חומרי בניין. חשיפה לגז עלולה לגרום לכאבי ראש, צריבה בגרון ובעיניים, עייפות, אלרגיה ועד להתפתחות של סרטן. הפתרון – שמירה על אוורור נכון של המבנה בשילוב של בקרת לחות קבועה.
 
זיהום אוויר כתוצאה מפליטת עשן במסעדות - מערכת סינון פליטת עשן למסעדות, אוויר במבנה. הפתרון – שימוש במערכת סינון פליטת עשן.  אלו מערכות מיזוג אוויר מתקדמות הנעזרות בסנסורים למעקב אחר רמת הפחמן הדו חמצני בחדר, ובהתאמה מווסתות את פעילות האוורור של המזגן.
 
לסיכום, לאוורור נכון של המבנה יש אם כן חלק גדול בפתרון בעיית זיהום האוויר, הקפדה על אוורור נכון בשילוב של מערכות מתקדמות לטיהור אוויר הינה הדרך הבטוחה למניעת מחלות עתידיות שעלולות להופיע כתוצאה משאיפת אוויר מזוהם לאורך זמן. אימוץ דרך חיים המשלבת שילוב של אוורור פסיבי המתבסס על תכנון נכון של תנועת אוויר טבעי במבנה ואוורור אקטיבי המתבסס על התקנה של מערכות לטיהור אוויר, מפוחים צנטריפוגליים, מסננים פחמיים ומנדפים הוא הפתרון הבטוח והפשוט לבעיה. חלק מן הפתרונות המתקדמים הקיימים כיום הינן מערכות לטיהור וסינון האוויר במבנה סגור כגון בית, תעשייה, מסעדה או שטח מסחר. בכוחן של מערכות לטיהור האוויר להתגבר על בעיות ומכשולים רבים ולספק סביבת עבודה או מגורים מטוהרת ונקייה באופן שתגדיל את הפרודוקטיביות ותספק איכות חיים ברמה גבוהה יותר.

אורית כהן אדריכלות הדמיות אדריכליות ורישוי עסקים